Tam, gdzie pojawia się temat pracy w korporacji, tam też sporo negatywnych opinii na jej temat. Niezadowolonych ludzi jest mnóstwo. W dużych miastach korporacji jest na pęczki, a w nich pracuje tysiące ludzi. Czy na pewno każdy z nich jest aż tak nieszczęśliwy z tego powodu? Jeśli zdecydowałeś się na pracę w korporacji i pracujesz w niej już długi czas, to nie wierzę, że jest aż tak źle. Twierdzisz, że jesteś tam bo w Twoim zawodzie nie ma pracy? Doceń zatem, że ze swoim wykształceniem w ogóle ją dostałeś. Z doświadczenia wiem, że Ci co krzyczą i narzekają najgłośniej, są w takich firmach od dobrych kilku lat i często nie robią nic, żeby tą pracę zmienić.
Jakie są zalety pracy w korporacji?
Umowa o pracę – w korporacji dostajesz ją od razu, jeśli nie zdarzyło Ci się żadne większe potknięcie i przykładasz się do pracy, to kolejna najczęściej jest na czas nieokreślony. Chcesz wziąć kredyt? Dla Ciebie sytuacja idealna.
Wypłata – zawsze jest na czas. Nie ma opcji, że szef przyjdzie i powie, że w tym miesiącu wypłata będzie później. Wysokość wypłaty też powinna Cię zadowolić. Korporacje biją się o pracowników, więc mogą zaproponować znacznie większe stawki niż małe lokalne firmy.
Doświadczenie – jeśli dobrze poradzisz sobie na rozmowie, to przyjmą Cię nawet jeśli go nie masz. Wszystkiego nauczysz albo na szkoleniach dla nowych pracowników, albo już bezpośrednio od kogoś w zespole.
Kontakt z językiem obcym – jeśli uczysz się jakiegoś języka, zwykle problem polega na tym, że nie masz gdzie go używać. W korporacji będziesz miał mnóstwo okazji na szlifowanie swojego języka – codziennie.
Rozwój – jeśli tylko wykażesz chęci, jest mnóstwo możliwości, żeby się rozwijać. Szkolenia, różne projekty i inicjatywy, w które możesz się zaangażować. Możesz też próbować przenieść się do innego zespołu i zdobywać kolejne, nowe doświadczenia.
Prestiż – niektórzy się tu głośno roześmieją, ale prawda jest taka, że logo znanej firmy w CV wygląda całkiem dobrze.
Dodatkowe benefity
Darmowa opieka medyczna – w korporacjach to już standard. Nie stoisz w zbyt długich kolejkach, wizyty można umówić na niezbyt odległy termin. Dodatkowo, placówki medyczne często są położone w pobliżu biurowców. Dla mnie jest to duży plus, odkąd mam prywatną opiekę medyczną nigdy nie odkładam wizyt u lekarza. Dzięki temu, że nie muszę jechać na drugi koniec miasta i stać w długiej kolejce, nie straszne mi regularne kontrole, a podstawowe badania robię dobrowolnie przynajmniej raz do roku.
Karnety sportowe – też raczej standard, czasem dopłaca się do nich niewielką kwotę, ale jeśli chociaż raz w tygodniu z niej skorzystasz to i tak warto. Mając kartę dużo łatwiej się zmobilizować do pójścia na basen czy siłownię. W ofercie zawarte są nie tylko popularne sieciówki, czy duże obiekty, ale również małe osiedlowe siłownie, czy kluby fitness.
Szkolenia – korporacje oferują ich całe mnóstwo: od szkoleń na specjalnych platformach, przez wewnętrzne szkolenia w małych grupach, aż po profesjonalne szkolenia organizowane przez zewnętrzne firmy. Na te ostatnie czasem trzeba podpisać lojalkę, ale jeśli nie planujesz odejść w najbliższym czasie to będzie warto.
Wyjazdy zagraniczne – w niektórych zespołach są chlebem powszednim, w innych zdarzają się sporadycznie. Ja na swój wyjazd czekałam aż 4 lata, ale było warto – spełniłam jedno ze swoich największych podróżniczych marzeń.
Jeżeli bierzesz pod uwagę pracę w korporacji i zastanawiasz się czy warto zaryzykować, to o powyższe kwestie nie musisz się martwić – jak widzisz, zalet pracy w korporacji jest całkiem sporo. Nie bez powodu tłumy studentów zmierzają w kierunku korporacji tuż po studiach, albo już w trakcie – na start jest to bardzo dobra i stabilna opcja.
Jakie są Twoje wrażenia z pracy w tak dużej firmie? Dostrzegasz zalety pracy w korporacji? A może ta decyzja dopiero przed Tobą? Daj znać w komentarzu!
8 komentarzy
Aldona Zakrzewska
Pracowałam z dużej warszawskiej korpo przez kilkanaście lat i muszę stwierdzić, że trochę mijasz się z prawdą. Przede wszystkim królowały umowy zlecenia i o dzieło – etaty były raczej rzadkością. Poza tym w korpo jest tak długi łańcuszek pracowników decyzyjnych (przynajmniej z nazwy), że w sumie nikt za nic nie jest do końca odpowiedzialny. No i duża rotacja na stanowiskach – świadomość, że za 2-3 lata będziemy się zajmować czymś innym sprawia, że nie myślimy dalekowzrocznie, skupiamy się na tym, co tu i teraz.
Cztery Listki
Przez kilkanaście lat chyba sporo się zmieniło, odkąd pracuję nie spotkałam się, żeby ktoś z mojego otoczenia pracował na umowę o dzieło, a umowy zlecenia dostawały osoby, które jeszcze były na studiach i chciały pracować na mniejszą część etatu. Teraz firmy walczą o pracowników, więc umowy o pracę są raczej standardem. Dzięki temu okres wypowiedzenia jest też dłuższy i pracodawca nie straci pracownika z dnia na dzień, a na tym mu zwykle zależy. Rotacja jest bardzo duża – to prawda, ale niektórzy mają plan na swoją przyszłość w korporacji i wtedy niekoniecznie skupiają się tylko na tym, co tu i teraz. Minusów takiej pracy znajdzie się sporo. Post jest o plusach, bo na tym wolę się skupiać, ale to nie znaczy, że minusów nie zauważam. Są, i wpis o nich również się pojawi! 🙂
hegemon
Przepracowałem w korporacji 15 lat. To nie była zła korporacja, ale miała dużo wad, w tym dwie główne – brak szacunku do ludzi i mnóstwo działań pozorowanych. Niektóre z zalet, o których piszesz, są oczywiste i prestiż, to wcale nie śmieszna, ale realna korzyść z pracy w korporacji. Może nie każdemu, ale większości ludzi doświadczenie korporacyjne bardzo się przyda. Z drugiej strony, j abym do korporacji już nie wrócił i żadne wysokie zarobki tego by nie zmieniły, bo korporacja, to jest wyżymaczka, która wypluwa ludzi niemal wypalonych zawodowo.
Cztery Listki
Sam fakt, że pracowałeś w korporacji 15 lat mówi sam za siebie, aż tak źle nie mogło być, ładny staż. I super, że po 15 latach znalazłeś inną ścieżkę, w której się realizujesz 🙂 Wady zawsze znajdziemy, czasem wystarczy natknąć się na jedną toksyczną osobę i czar niestety pryska. Liczę jednak, że takie osoby to zdecydowana mniejszość. Też im wyższe stanowiska, tym praca staje się bardziej wymagająca i trudna, a ambicje i chęć bycia dobrym sprawiają, że niektórzy tracą granicę pomiędzy życiem prywatnym, a tym zawodowym. Praca w korporacji, pomimo zalet, raczej dla niewielu będzie pracą ‘na całe życie’. Ale młode osoby, które są na początku swojej drogi zawodowej, jeśli tylko widzą siebie w takim miejscu, to jest to naprawdę fajna opcja i tak jak wspomniałeś, u większości to korporacyjne doświadczenie wyjdzie na plus.
Ewelina
Zawsze byłam sceptycznie nastawiona do korporacji. Po urlopie wychowawczym zdecydowałam się spróbować i póki co to najlepsza praca jaką dotąd miałam. Wszystko na czas, urlopy bez problemu, opieka nad dzieckiem też, atmosfera bardzo fajna. Wszystko zależy od ludzi którzy pracują w korporacji i relacji jakie ich łączą 🙂
Cztery Listki
Super, że jesteś zadowolona! Też uważam, że to ludzie tworzą miejsce pracy. Jeśli trafimy na fajnych ludzi, mamy miłą atmosferę w pracy, to nawet najcięższe okresy można bez problemu przetrwać i nadal lubić to, co się robi. A te plusy które wymieniłaś sprawiają, że można spać spokojnie. Niestety nie wszędzie jest to takie pewne, chociaż zdecydowanie powinno obowiązywać wszędzie!
AleksandraNS blog
Nie wiedziałam, że praca w korporacji ma tyle plusów.:)
Cztery Listki
Ma, i myślę, że znalazłoby się ich nawet więcej 😉