korporacja - Czy warto pracować w dużej firmie? – Zalety pracy w korporacji
Praca & Blog

Czy warto pracować w dużej firmie? – Zalety pracy w korporacji

Tam, gdzie pojawia się temat pracy w korporacji, tam też sporo negatywnych opinii na jej temat.  Niezadowolonych ludzi jest mnóstwo. W dużych miastach korporacji jest na pęczki, a w nich pracuje tysiące ludzi. Czy na pewno każdy z nich jest aż tak nieszczęśliwy z tego powodu? Jeśli zdecydowałeś się na pracę w korporacji i pracujesz w niej już długi czas, to nie wierzę, że jest aż tak źle. Twierdzisz, że jesteś tam bo w Twoim zawodzie nie ma pracy? Doceń zatem, że ze swoim wykształceniem w ogóle ją dostałeś. Z doświadczenia wiem, że Ci co krzyczą i narzekają najgłośniej, są w takich firmach od dobrych kilku lat i często nie robią nic, żeby tą pracę zmienić.

Jakie są zalety pracy w korporacji?

Umowa o pracę – w korporacji dostajesz ją od razu, jeśli nie zdarzyło Ci się żadne większe potknięcie i przykładasz się do pracy, to kolejna najczęściej jest na czas nieokreślony. Chcesz wziąć kredyt? Dla Ciebie sytuacja idealna.

Wypłata – zawsze jest na czas. Nie ma opcji, że szef przyjdzie i powie, że w tym miesiącu wypłata będzie później. Wysokość wypłaty też powinna Cię zadowolić. Korporacje biją się o pracowników, więc mogą zaproponować znacznie większe stawki niż małe lokalne firmy.

Doświadczenie – jeśli dobrze poradzisz sobie na rozmowie, to przyjmą Cię nawet jeśli go nie masz. Wszystkiego nauczysz albo na szkoleniach dla nowych pracowników, albo już bezpośrednio od kogoś w zespole.

Kontakt z językiem obcym – jeśli uczysz się jakiegoś języka, zwykle problem polega na tym, że nie masz gdzie go używać. W korporacji będziesz miał mnóstwo okazji na szlifowanie swojego języka – codziennie.

Rozwój – jeśli tylko wykażesz chęci, jest mnóstwo możliwości, żeby się rozwijać. Szkolenia, różne projekty i inicjatywy, w które możesz się zaangażować. Możesz też próbować przenieść się do innego zespołu i zdobywać kolejne, nowe doświadczenia.

Prestiż – niektórzy się tu głośno roześmieją, ale prawda jest taka, że logo znanej firmy w CV wygląda całkiem dobrze.

praca - Czy warto pracować w dużej firmie? – Zalety pracy w korporacji

Dodatkowe benefity

Darmowa opieka medyczna – w korporacjach to już standard. Nie stoisz w zbyt długich kolejkach, wizyty można umówić na niezbyt odległy termin. Dodatkowo, placówki medyczne często są położone w pobliżu biurowców. Dla mnie jest to duży plus, odkąd mam prywatną opiekę medyczną nigdy nie odkładam wizyt u lekarza. Dzięki temu, że nie muszę jechać na drugi koniec miasta i stać w długiej kolejce, nie straszne mi regularne kontrole, a podstawowe badania robię dobrowolnie przynajmniej raz do roku.

Karnety sportowe – też raczej standard, czasem dopłaca się do nich niewielką kwotę, ale jeśli chociaż raz w tygodniu z niej skorzystasz to i tak warto. Mając kartę dużo łatwiej się zmobilizować do pójścia na basen czy siłownię. W ofercie zawarte są nie tylko popularne sieciówki, czy duże obiekty, ale również małe osiedlowe siłownie, czy kluby fitness.

Szkolenia – korporacje oferują ich całe mnóstwo: od szkoleń na specjalnych platformach, przez wewnętrzne szkolenia w małych grupach, aż po profesjonalne szkolenia organizowane przez zewnętrzne firmy. Na te ostatnie czasem trzeba podpisać lojalkę, ale jeśli nie planujesz odejść w najbliższym czasie to będzie warto.

Wyjazdy zagraniczne – w niektórych zespołach są chlebem powszednim, w innych zdarzają się sporadycznie. Ja na swój wyjazd czekałam aż 4 lata, ale było warto – spełniłam jedno ze swoich największych podróżniczych marzeń.

Jeżeli bierzesz pod uwagę pracę w korporacji i zastanawiasz się czy warto zaryzykować, to o powyższe kwestie nie musisz się martwić – jak widzisz, zalet pracy w korporacji jest całkiem sporo. Nie bez powodu tłumy studentów zmierzają w kierunku korporacji tuż po studiach, albo już w trakcie – na start jest to bardzo dobra i stabilna opcja.

Jakie są Twoje wrażenia z pracy w tak dużej firmie? Dostrzegasz zalety pracy w korporacji? A może ta decyzja dopiero przed Tobą? Daj znać w komentarzu! 😊

8 komentarzy

 • Aldona Zakrzewska

  Pracowałam z dużej warszawskiej korpo przez kilkanaście lat i muszę stwierdzić, że trochę mijasz się z prawdą. Przede wszystkim królowały umowy zlecenia i o dzieło – etaty były raczej rzadkością. Poza tym w korpo jest tak długi łańcuszek pracowników decyzyjnych (przynajmniej z nazwy), że w sumie nikt za nic nie jest do końca odpowiedzialny. No i duża rotacja na stanowiskach – świadomość, że za 2-3 lata będziemy się zajmować czymś innym sprawia, że nie myślimy dalekowzrocznie, skupiamy się na tym, co tu i teraz.

  • Cztery Listki

   Przez kilkanaście lat chyba sporo się zmieniło, odkąd pracuję nie spotkałam się, żeby ktoś z mojego otoczenia pracował na umowę o dzieło, a umowy zlecenia dostawały osoby, które jeszcze były na studiach i chciały pracować na mniejszą część etatu. Teraz firmy walczą o pracowników, więc umowy o pracę są raczej standardem. Dzięki temu okres wypowiedzenia jest też dłuższy i pracodawca nie straci pracownika z dnia na dzień, a na tym mu zwykle zależy. Rotacja jest bardzo duża – to prawda, ale niektórzy mają plan na swoją przyszłość w korporacji i wtedy niekoniecznie skupiają się tylko na tym, co tu i teraz. Minusów takiej pracy znajdzie się sporo. Post jest o plusach, bo na tym wolę się skupiać, ale to nie znaczy, że minusów nie zauważam. Są, i wpis o nich również się pojawi! 🙂

 • hegemon

  Przepracowałem w korporacji 15 lat. To nie była zła korporacja, ale miała dużo wad, w tym dwie główne – brak szacunku do ludzi i mnóstwo działań pozorowanych. Niektóre z zalet, o których piszesz, są oczywiste i prestiż, to wcale nie śmieszna, ale realna korzyść z pracy w korporacji. Może nie każdemu, ale większości ludzi doświadczenie korporacyjne bardzo się przyda. Z drugiej strony, j abym do korporacji już nie wrócił i żadne wysokie zarobki tego by nie zmieniły, bo korporacja, to jest wyżymaczka, która wypluwa ludzi niemal wypalonych zawodowo.

  • Cztery Listki

   Sam fakt, że pracowałeś w korporacji 15 lat mówi sam za siebie, aż tak źle nie mogło być, ładny staż. I super, że po 15 latach znalazłeś inną ścieżkę, w której się realizujesz 🙂 Wady zawsze znajdziemy, czasem wystarczy natknąć się na jedną toksyczną osobę i czar niestety pryska. Liczę jednak, że takie osoby to zdecydowana mniejszość. Też im wyższe stanowiska, tym praca staje się bardziej wymagająca i trudna, a ambicje i chęć bycia dobrym sprawiają, że niektórzy tracą granicę pomiędzy życiem prywatnym, a tym zawodowym. Praca w korporacji, pomimo zalet, raczej dla niewielu będzie pracą ‘na całe życie’. Ale młode osoby, które są na początku swojej drogi zawodowej, jeśli tylko widzą siebie w takim miejscu, to jest to naprawdę fajna opcja i tak jak wspomniałeś, u większości to korporacyjne doświadczenie wyjdzie na plus.

 • Ewelina

  Zawsze byłam sceptycznie nastawiona do korporacji. Po urlopie wychowawczym zdecydowałam się spróbować i póki co to najlepsza praca jaką dotąd miałam. Wszystko na czas, urlopy bez problemu, opieka nad dzieckiem też, atmosfera bardzo fajna. Wszystko zależy od ludzi którzy pracują w korporacji i relacji jakie ich łączą 🙂

  • Cztery Listki

   Super, że jesteś zadowolona! Też uważam, że to ludzie tworzą miejsce pracy. Jeśli trafimy na fajnych ludzi, mamy miłą atmosferę w pracy, to nawet najcięższe okresy można bez problemu przetrwać i nadal lubić to, co się robi. A te plusy które wymieniłaś sprawiają, że można spać spokojnie. Niestety nie wszędzie jest to takie pewne, chociaż zdecydowanie powinno obowiązywać wszędzie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *